Dzięki badaniu USG tarczycy można dokładnie ocenić rozmiar, wielkość, kształt, położenie i strukturę tego narządu. Pozwala to już we wczesnym stadium zdiagnozować różnego rodzaju choroby i zmiany, a samo badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa kilkanaście minut.
Wskazania do badania USG tarczycy
Bardzo często lekarz zaleci nam badania tarczycy w przypadku nieprawidłowych stężeń hormonów, mogących wskazywać nadczynność bądź niedoczynność tarczycy. Niepokojącym objawem jest także wyczucie zgrubień i guzków w obrębie szyi jak i powiększenie się jej obwodu. Do samego badania nie trzeba się przygotowywać, ale warto zabrać wyniki badań USG wykonywanych wcześniej czy też poziomu hormonu tarczycy (TSH).
USG tarczycy ujawnia guzki
USG tarczycy jest badaniem niezwykle dokładnym w przypadku oceny guzków. USG umożliwia ocenę ich wielkości, budowy i położenia. Dzięki USG tarczycy można określić czy zmiana(guzek) jest jednorodny, czy jest torbielą, czyli zmianą płynową. Można również ocenić unaczynienie zmiany.
USG tarczycy w chorobie Hashimoto i w niedoczynności tarczycy
Choroba Hashmioto to przewlekła choroba zapalna tarczycy należąca do chorób autoimmunologicznych. Jest ona najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choroba najczęściej występuje u osób młodych, najczęściej u kobiet. Objawy są bardzo różne – najczęściej zmęczenie, zaparcie, obniżenie nastroju, uczucie zimna, czasem zmiany na skórze i inne. U części pacjentów i u osób starszych objawy mogę być nietypowe (na otępienie, depresja) . Rozpoznanie stawia się na podstawie badań laboratoryjnych (min. poziom hormonu – TSH, antyTPO). Badanie usg pozwala na ocenę zmian zapalnych gruczołu, jego wielkości i granic. USG tarczycy ocenia także obecności przegród, zwłóknień i innych zmian. Choroba najczęściej jest postępująca i w większości przypadków wymaga leczenia przewlekłego, ale czasem wystarczy długotrwała kontrola.
USG tarczycy w nadczynności tarczycy. Choroba Graves-Basedova
Nadczynność tarczycy to ciężka choroba, znacznie rzadsza niż niedoczynność, ale przebiegająca o wiele gwałtowniej. Głównymi przyczynami są choroba zapalna – ch. Graves-Basedova oraz guzki produkujące hormony. Obydwie choroby mają inny obraz w ultrasonografii i nieco inne możliwości leczenia. Głównymi objawami są chudnięcie, szybkie bicie serca, biegunki, bezsenność i objawy nerwicowe, jednak często (głównie u osób starszych) objawy są nietypowe (np. zaburzenia pamięci czy depresja). Podstawą rozpoznania jest oznaczenie w krwi poziomu hormonu TSH.
USG tarczycy dla każdego
Badanie przy pomocy aparatu ultrasonograficznego, nie tylko w przypadku tarczycy, ale też praktycznie wszystkich innych narządów jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Badanie usg można wykonywać bez obaw nawet u dzieci i kobiet w ciąży. USG nie powoduje efektów ubocznych, jest dokładne i powtarzalne, dlatego chętnie korzystają z niego i pacjenci, i lekarze. W diagnostyce chorób tarczycy ultrasonografia jest badaniem uzupełniającym diagnostykę laboratoryjną (poziom hormonów i wskaźników z krwi) oraz podstawową metodą diagnostyczną w obrazowaniu tego gruczołu.