Badanie USG doppler umożliwia uwidocznienie przepływu krwi w naczyniach oraz otrzymanie wykresu przepływu w postaci spektrum, któremu towarzyszy efekt dźwiękowy, odzwierciedlający szum krwi przepływającej w naczyniach. Zwężenia powodują zwiększenie prędkości przepływu krwi czemu towarzyszą zmiany w spektrum i emitowanym dźwięku. Wynik badania jest podstawową wskazówką w diagnozie i późniejszym leczeniu.
Chroń się przed miażdżycą i niedokrwieniem
W przypadku schorzeń tętnic jest bardzo istotne, aby wcześnie wykrywać wszelkie zwężenia i zakrzepy a także blaszki miażdżycowe (które mogą się oderwać), ponieważ mogą one doprowadzić do zablokowania tętnic. W efekcie prowadzi to do niedokrwienia kończyn, udaru mózgu, zawału serca czy niedokrwienia innych narządów.
USG doppler – przepływy w tętnicach kończyn dolnych – co wykrywa
Przy problemach z bólami kończyn (szczególnie w trakcie chodzenia) warto poddać się badaniu USG doppler i podczas niego sprawdzić w jaki sposób w naczyniach przepływa krew. Pozwala to ustalić miejsca w których przepływ krwi jest osłabiony lub naczynie jest niedrożne. Badanie pozwala wykryć wszelkie zwężenia w tętnicach spowodowane miażdżycą czy też zakrzepicę tętniczą jak również inne schorzenia.
USG doppler – jakie są wskazania do badania przepływów w tętnicach kończyn dolnych
Głównymi wskazaniami do badania przepływów kończyn dolnych są:
- miażdżyca
- ból w obrębie kończyn dolnych szczególnie przy wysiłku
- ciężko gojące się rany stóp
- cukrzyca, szczególnie długotrwała
- inne dolegliwości ze strony kończyn dolnych, szczególnie u palczy:
drętwienie nóg lub ich marznięcie
parestezje
- kontrola u pacjentów po zabiegach
Jak przebiega badanie
Podczas badania tętnic kończyn dolnych metodą USG doppler pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plechach i na brzuchu. Badanie usg przepływów jest bezbolesne i trwa kilkanaście minut do pół godziny. Przed badaniem należy wstrzymać się 4-5 godzin od posiłku. W otrzymanym wyniku będziemy mieli wyszczególnione zaburzenia przepływu ich zaawansowanie i umiejscowienie. Po badaniu pacjent zostanie poinformowany o metodach leczenia lub profilaktyki a także o dalszym postępowaniu i kontroli.